LASER DIODE QUANTA B
LECZENIE ŻYLAKÓW LASEREM METODĄ EVLT
To wysoce skuteczna i mało inwazyjna metoda leczenia żylaków, uznana i wykonywana z powodzeniem na całym świecie już od 1999 roku, teraz po raz pierwszy dostępna także w województwie świętokrzyskim.

Leczenie żylaków laserem zdecydowanie wypiera tradycyjne leczenie chirurgiczne - skuteczność tej metody w większości badań oceniana jest powyżej 95%. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza sie na podstawie badania USG/doppler układu żylnego. Ocenia się, że metodą tą może być leczone ponad 75% chorych z zawansowana przewlekłą niewydolnością żylną.
JAK PRZEBIEGA ZABIEG
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w odcinku udowym, czyli pomiędzy kolanem i pachwiną. Pod kontrolą ultrasonograficzną, z niewielkiego nakłucia w okolicy kolana, wprowadza się do żyły odpiszczelowej światłowód w kierunku pachwiny. Wysuwając go uruchamia się laser, którego światło termicznie uszkadza zmienioną chorobowo żyłę zamykając ją i wyłączając z obiegu krwi. Światło operowanej żyły zarasta. W ten sposób usuwa sie nadciśnienie żylne i stwarza warunki do samoistnego zamknięcia się pozostałych żylaków, co zwykle następuje w ciągu 3 miesięcy. O ile tak się nie stanie zabieg uzupełnia się skleroterapią lub miejscowym wycięciem żylaków metodą miniflebektomii. Zabieg trwa ok. 30 min., jest praktycznie bezbolesny, a chory po założeniu specjalnej pończochy uciskowej może od razu wrócić do domu.
ZALETY LECZENIA ŻYLAKÓW LASEREM
  • Brak konieczności hospitalizacji i krótki okres rehabilitacji pozwalający wrócić do pracy już po 2-3 dniach – dla porównania po klasycznym zabiegu operacyjnym pacjent odzyskuje całkowitą sprawność fizyczną najwcześniej po miesiącu
  • Wyższa skuteczność w porównaniu do metody tradycyjnej (ponad 95%)
  • Nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego związanego z wkłuciem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa
  • Mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku metody tradycyjnej
  • Całkowity brak blizn pooperacyjnych i krwiaków, typowych dla leczenia klasycznymi metodami operacyjnymi
Do najczęściej spotykanych powikłań należą przemijające przebarwienia skóry i łatwo poddające się leczeniu zapalenie żył powierzchownych. Występują one znacznie rzadziej niż po zabiegach klasycznych i dotyczą mniej niż 1% operowanych.